Zapraszamy do Wierzbinka

Witamy we Wierzbinku

 

Informacje


Urząd Gminy w Wierzbinku
Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

Wójt Gminy Wierzbinek
przyjmuje interesantów
w poniedziałki
w godz. 08.00 - 11.00
i w godz. 14.00 - 16.00
 
 

Kalendarium

Grudzień 2018
N P W S C P S
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Grudzień 2018
 
 
 
Sygnały Wierzbinka
 
 
 
 
Stowarzyszenie Wielkopolska Wschodnia
 

DOŻYNKI GMINNO - PARAFIALNE 4 września 2016 r. w Sadlnie

Po zebraniu ostatnich kłosów zboża nadszedł czas na uroczyste święto plonów, mające tak szczególne znaczenie w polskiej tradycji. Tegoroczne Dożynki Gminno-Parafialne odbyły się w niedzielę - 4 września - w Sadlnie. Podczas mszy świętej dziękczynnej w miejscowym kościele parafialnym p.w. Św. Mikołaja mieszkańcy podziękowali Bogu za plony i złożyli dary ołtarza. Mszę świętą sprawował proboszcz parafii - ks. Krzysztof Antczak, a homilię wygłosił ks. dr hab. Jacek Szymański - rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Włocławskiej.

Po części kościelnej korowód dożynkowy, na czele z pocztami sztandarowymi Ochotniczych Straży Pożarnych i zaprzęgiem konnym wiozącym starostów dożynek oraz przedstawicieli władz gminnych i powiatowych, przeszedł na plac przy remizie OSP w Sadlnie. Oprawę muzyczną zapewniła Gminna Orkiestra Dęta z Wierzbinka.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczęły się obrzędy dożynkowe w wykonaniu zespołu Kalinianki. W czasie ceremoniału starostowie dożynek - Marzena Pietrzak i Paweł Marciniak - przekazali wójtowi Pawłowi Szczepankiewiczowi chleb wypieczony z tegorocznej mąki, prosząc, aby gospodarz gminy Wierzbinek dzielił go sprawiedliwie wśród wszystkich mieszkańców. Ten zapewnił, że tak się stanie. Następnie obecni na uroczystości zostali poczęstowani dożynkowym chlebem.

Wójt dr Paweł Szczepankiewicz podziękował rolnikom za ich pracę, życząc jednocześnie wytrwałości, radości i dobrego zdrowia na kolejne lata. Dobre słowa przekazał również obecny na uroczystości starosta koniński Stanisław Bielik oraz radny powiatowy Waldemar Marciniak, który odczytał list posła na Sejm RP Witolda Czarneckiego.

Na uroczystości wręczono odznaki honorowe ,,Zasłużony dla Rolnictwa", przyznane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Otrzymali je: Wacław Wojciechowski, Maciej Pietrzak, Szczepan Podolski, Krzysztof Stankiewicz, Włodzimierz Gemziak, Włodzimierz Manuszkiewicz, Jan Miastkowski, Zdzisław Licheniak. Minister uhonorował także Mirosławę Wasieleską. Podziękowanie otrzymali Wioletta i Witold Słowińscy, laureaci konkursu „Powiatowy Rolnik Roku 2016".

Cześć artystyczną rozpoczęła Gminna Orkiestra Dęta, pod batutą kapelmistrza Miłosza Kucala. Swoje talenty zaprezentowały także miejscowe wokalistki oraz zespoły: „Echo Kujaw" i „Na swojską nutę".

W konkursie „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy" pierwsze miejsce zajęły równorzędnie sołectwo Słomkowo oraz Morzyczyn. Z drugiego cieszyło się sołectwo Zielonka. Na trzecim miejscu ex aequo znalazły się wieńce: sołectwa Kryszkowice oraz Sadlno (za pocztą). Nagrodę specjalną otrzymał wieniec przygotowany przez sołectwo Stara Ruda, który reprezentował gminę na Dożynkach Powiatowych w Kazimierzu Biskupim. Zdobył tam pierwsze miejsce, a tym samym reprezentował powiat na Dożynkach Wojewódzko-Diecezjalnych w Liskowie. Wszystkie grupy wieńcowe i sołectwa zostały nagrodzone przez organizatorów.

Nie byłoby dożynek bez rozmaitych smakowitości, które serwowano na stoiskach Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet z Sadlna i Stowarzyszenia Mieszkańców Sołectwa Morzyczyn. Przygotowano także namiot z grochówką. Zainteresowani mogli kupić miód na stoisku Koła Pszczelarzy z Wierzbinka. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, a na zakończenie publiczność mogła bawić się na dyskotece pod gwiazdami. Najważniejsza okazała się pogoda ducha, która sprawiła, że tegoroczne Dożynki Gminno-Parafialne w Sadlnie na długo pozostaną w pamięci.

Serdeczne podziękowania kierujemy do sponsorów dożynek:

dr Pawła Szczepankiewicza

Andrzeja Kłosowskiego

Józefa Jaśkiewicza EKO Art Bis

Karoliny i Andrzeja Jesiołowskich

Adama Drzewieckiego

Aguakon sp. z o.o.

 


 

Aktualności

 
 

Kanały informacyjne

 
 
 
O gminie Wierzbinek w Konińskiej Gazecie Internetowej
 
 
 
Aglomeracja konińska
 
 
 
FUNDACJA PIOTRA PIĄTKOWSKIEGO NA RZECZ POMOCY LUDZIOM POKRZYWDZONYM PRZEZ LOS SANATUS
 
 
 
Lokalna Organizacja Turystyczna Marina
 
 
 
informacja dla lokalnych przedsiębiorców
 

Wierzbinek - tu warto mieszkać