Zapraszamy do Wierzbinka

Witamy we Wierzbinku

 

Informacje


Urząd Gminy w Wierzbinku
Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

Wójt Gminy Wierzbinek
przyjmuje interesantów
w poniedziałki
w godz. 08.00 - 11.00
i w godz. 14.00 - 16.00
 
 

Kalendarium

Marzec 2018
N P W S C P S
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Marzec 2019
 
 
 
Sygnały Wierzbinka
 
 
 
 
Stowarzyszenie Wielkopolska Wschodnia
 

Dożynki Gminno - Parafialne 2010 w Mąkoszynie

Dożynki Gminno - Parafialne
Mąkoszyn, 5 września 2010r.

Święto plonów to święto dziękczynne po zakończonych żniwach. Zwyczaj praktykowany przez Słowian i plemiona bałtyckie w różnych stronach Polski określany był jako wyżynki, obrzynki, wieniec, wieńcowe czy okrężne. Prawdopodobnie obrzęd dożynek związany był z kultem roślin i drzew, a potem z pierwotnym rolnictwem. Wraz z rozwojem gospodarki folwarczno-dworskiej w XVI wieku dożynki zagościły na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla żniwiarzy w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony. Obchody zaczynały się wiciem wieńca z pozostawionych na polu zbóż, z kiści czerwonej jarzębiny, orzechów, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek. Zazwyczaj miały kształt wielkiej korony lub koła. Podobnie wyglądały i te w niedzielę, które prezentowały sołectwa należące do gminy Wierzbinek i parafii Mąkoszyn.
Były pomysłowe, barwne, kolorowe i nawiązujące do tradycji.

Niedziela przywitała wszystkich słoneczną, letnią pogodą - idealną na podziękowanie Rolnikom za trud ich pracy. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.30 uroczystą Mszą Świętą w kościele parafialnym w Mąkoszynie, którą koncelebrował ks. doktor Jacek Szymański - Rektor Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.

Kapłan w swojej homilii podziękował wszystkim rolnikom za wysiłek i poświęcenie w ich ciężkiej pracy, wspomniał też o aktualnej sytuacji w rolnictwie, i zaapelował do władz gminy o pomoc niezbędną dla wszystkich rolników gospodarujących w naszej gminie. Po mszy odbyło się przekazanie przez starostów dożynkowych - Panią Bożenę Medycką i Arkadiusza Rawickiego - na ręce wójta dożynkowego chleba, który następnie został przez niego sprawiedliwie podzielony, wśród wszystkich uczestników uroczystości.

Po zakończeniu dzielenia chleba nastąpiło uroczyste przywitanie wszystkich gości, a głos zabrał - wójt gminy Paweł Szczepankiewicz . Tegoroczne dożynki swoją obecnością zaszczyciła Pani Małgorzata Waszak - wicestarosta powiatu konińskiego. W krótkim wystąpieniu Pani Waszak,
podziękowała za zaproszenie i zapewniła o stałej pomocy i współpracy z gminą.

Po części oficjalnej przyszedł czas na obtańczenie i ośpiewanie wieńców dożynkowych. W części artystycznej wystąpiła gminna orkiestra dęta oraz zespoły ludowe, które swoimi występami oczarowały zgromadzoną publiczność.

W tym roku konkurs wieńcowy zakończył się zwycięstwem wieńca z Rybna. Wieńce okazały się tak wspaniałe, że komisja konkursowa miała ogromny problem z wytypowaniem tych najlepszych z 12 zaprezentowanych. Nagrodzono wieńce z Kazimierowa (wieniec ten brał udział również w dożynkach powiatowych w Rychwale), sołectwa Goczki oraz Wilczej Kłody.

Uroczystości dożynkowe zakończyły się występem zespołu Echo Kujaw.


 

 

 
   „Ziemia jest rzetelna, rzetelne są też ręce rolnika"
Bp Roman Andrzejewski
   
 

  


 


« poprzedni | 1 | 2 | 3 | 4 | następny »
 

Aktualności

 
 

Kanały informacyjne

 
 
 
O gminie Wierzbinek w Konińskiej Gazecie Internetowej
 
 
 
Aglomeracja konińska
 
 
 
FUNDACJA PIOTRA PIĄTKOWSKIEGO NA RZECZ POMOCY LUDZIOM POKRZYWDZONYM PRZEZ LOS SANATUS
 
 
 
Lokalna Organizacja Turystyczna Marina
 
 
 
informacja dla lokalnych przedsiębiorców
 

Wierzbinek - tu warto mieszkać